Dejan Pejčinović, direktor hotela Zira [Intervju]
Dejan Pejčinović, direktor hotela Zira [Intervju]
Nedavno smo pričali sa gospodinom Dejanom Pejčinovićem, generalnim menadžerom hotela Zira u Beogradu, o hotelskom tržištu u Beogradu, svakodnevnim izazovima u poslovanju, konkurenciji i partnerima, ali i o brendiranju Beograda kao destinacije. Prenosimo vam njegova iskustva i mišljenja u narednih nekoliko pasusa.
-
Kako što bolje uspostaviti internu komunikaciju u hotelu?
Interna komunikacija u hotelu moze se podeliti u više nivoa. Na nivou odeljenja potrebno je da postoji log book ili sveska dnevnih informacija u koju se upisuju bitni detalji iz operacija u toku dana. Nešto kao mali dnevnik ili podsetnik koji ce pročitati kolege iz druge smene, a sve u cilju deljenja informacija. Saradnja između odeljenja funkcioniše takođe kroz e-mail i direktnu komunikaciju u smislu prosleđivanja rooming lista, meal planova, function sheet ili group information sheet-ova. U svakom odeljenju postoje i oglasne table na kojima se postavljaju dnevni i nedeljni planovi rada kao i rasporedi rada za osoblje.
Na nivou srednjeg i višeg menadzmenta komunikacija funkcioniše na dnevnom nivou u vidu jutarnjih brifing sastanaka koj tretiraju generalno poslovanje i sastanaka koji su direktno vezani za određenu temu kao tehnički zahtevi poslovanja, odredjena funkcija, razrada određene ideje i slično. Povezivanje e-mail adresa u grupe odgvornih izvršilaca ili učesnika u određenom projektu takođe dobro funkcioniše jer e-mail sa rezimeom dogovora u kojem se nalaze potrebne informacije ide ka svim učesnicima u procesu realizacije. Komunikacija na opštem nivou funkcioniše kroz info tablu u kantini i kod sata za kucanje kao i kroz svakodnevne sastanke sa osobljem u toku organizacije rada.
Bitno je da komunikacija između svih zaposlenih funkcionise na profesionalnom nivou i da se i najmanji problem transparentno postavi ispred odeljenja ili celog kolektiva kako bi se na adekvatan nacin rešio, a u skladu sa poslovnom politikom, pravilima i procedurama.
-
Na koji način, a da ne bude navalentno, vratiti kupca u hotel (kupca koji je prethodno odabrao jeftiniju alternativu konkurenta)?
U trenutnoj situaciji kada je ponuda nadmašila potražnju, a sve dok se taj odnos ne bude izbalansirao, imamo i imaćemo situaciju da se kupac privlači prvenstveno dumping cenom što zaista smatram da nije dobra politika na nivou destinacije. Jeftinije alternative u dužem vremenskom periodu dovode do smanjenja broja zaposlenih, pada standarda opreme i usluge, a samim tim i do lošijih rezultata u nekoj budućnosti, iako veći obim poslovanja nastao zbog niže cene u sadasnjosti daje privid uspešnosti. U takvoj situaciji, a u cilju opstanka na duže staze, klijent u okviru cene mora dobiti vrhunsku uslugu sa svim dodatnim benefitima koji mogu da budu uključeni.
Subjektivna je procena svakoga od nas da li je bolje da odsednemo u jeftinijem ili u skupljem hotelu i svaka od tih odluka ima svoje posledice. Dobre ili lose. Ukoliko je klijent izborom jeftinije alternative dobio i vrhunsku uslugu, on je najbolje prošao. Ukoliko oseti razliku i napravi poređenje, možda se i vrati u skuplji hotel sa napomenom da za to mora postojati realni osnov boljeg odnosa kvaliteta i cene.
-
Na koji način prodaja može da funkcioniše bez marketing podrške?
Kvalitet usluge u našoj delatnosti najbolje se meri zadovoljstvom korisnika. Ako se to zadovoljstvo prenosi “od uva do uva” tehnički dobijamo neplaćenu reklamu i preporuku koja se ne računa u klasične marketing kanale. Aktivnim angažovanjem odeljenje prodaje u cilju stalnog traganja za potencijalnim klijentima je od presudnog značaja za funkcionisanje objekta. Održavanje odnosa sa klijentima i pozicioniranje „top of the mind“ kod naših klijenata svakako olakšava prodajni proces.
-
Kako voditi cenovnu politiku bez revenue menadžera?
Teško. Kao što sam već napomenuo, zbog trenutnog disbalansa ponude i potražnje, poslovanje je otežano i funkcioniše van nekih okvira uobičajene prakse.
-
Da li se okruženost drugim hotelima može smatrati za prednost?
Naravno, ukoliko želimo da privučemo neki veći događaj, to je prednost jer će se pored primarnog hotela, mesta održavanja eventa, angažovati i kapaciteti susednih hotela.
-
Ko su najbolji partneri hotela? Agencije, DMC, LTO, kompanije, specijalizovane agencije ili neko drugi?
Najbolji partneri hotela su agencije i kompanije sa kojima imamo korporativne ugovore i svoje partnere i goste smeštaju kod nas tokom cele godine.
I jedno dodatno pitanje koje nije neposredno vezano za hotelijerstvo, kako biste brendirali Beograd, a da imate odrešene ruke?
Smatram da u Beogradu nedostaje prepoznatljivih turističkih markera ili specifičnih mesta na kojima bi se turista fotografisao i tu fotografiju onda dalje distribuirao npr. putem društvenih mreža… Fasade su nam generalno u očajnom stanju i bilo bi lepo kada bi opšte sivilo zgrada malo prošarali nekim bojama i detaljima koji bi bili dekorativni i za turiste, a i za nas…
Brend se gradi dugo, ali Beograd već ima epitet prestonice Balkana i mislim da bih to prvo iskoristio u cilju daljeg privlačenja turista iz regiona. Kod nas je definitivno odličan odnos kvaliteta i cene. Verovatno najpovoljniji u regionu i to takođe treba iskoristiti. Kontinuirani rast vazdušnih linija i broja putnika na aerodromu NT takodje nam idu u prilog. To znači da se do nas i stiže lakše nego do nekih drugih destinacija.
Beograd je zanimljiv i mladima i starijima. Ono što bih svakako ukomponovao u predstavljanje brenda Beograda su i ljudi koji ga čine takvim. Nasmejani, otvoreni, strastveni navijači, zaljubljeni, poslovni, ležerni, odgovorni na poslu i opušteni u kafani ili klubu…
Nema svako Kalemegdan, Adu, dve reke i ploveće restorane-splavove, Skadarliju, Avalu, lokalne kafiće u kraju i hotele svetskih lanaca i da se nalaze kroz celu istoriju ni na Zapadu ni na Istoku, već stalno negde između kao mešavina kultura, ali sa svojim prepoznatljivim mentalitetom i tradicijom.